GEOCACHINGOVÁ VÝPRAVA DO KOVÁŘSKÉHO MĚSTA

GEOCACHINGOVÁ  VÝPRAVA DO KOVÁŘSKÉHO MĚSTA image not found

4. díl

Další článek o geocachingu vás tentokrát zavede do nedalekého města Lipník nad Bečvou. Lipník je znám nejen díky bohatému historickému dědictví, ale také jako kovářské město.

 

Keškaření cestou do Lipníka

Již cestu do Lipníka si můžete zpestřit hledáním a nalézáním kešek. Pokud vyrazíte na kole cyklostezkou Bečva, může pro vás cyklistika získat úplně jiný rozměr.

Věděli jste například, že poblíž osady Rybáře se v lese nachází krásný vodopád? I jemu je věnována jedna z kešek.

 V Týně se můžete pustit do keškobraní v okolí hradu Helfštýn, zde však věnujte pozornost údaji, který udává obtížnost terénu. Většina zde ukrytých kešek se totiž nachází ve velmi těžko přístupných místech, a jsou tak určeny keškařským dobrodruhům a zdatným jedincům. (O Helfštýnu si můžete přečíst v Kudy z nudy).

Pokud neholdujete cykloturistice, můžete se vydat do Lipníka třeba vlakem. Pár kešek odlovíte i v okolí hranického nádraží, v Lipníku vás zase bude čekat cesta do pohádky. Celý podchod lipenského nádraží je totiž vymalován obrázky ze světa pohádek.

Lipník a jeho kešky

Lipník nabízí spoustu krásných míst a zákoutí. My doporučujeme začít přímo v centru tohoto města - na náměstí, kde si můžete mimo jiné vyzkoušet krátkou, rychlou multikešku.

Chcete-li, navštivte informační centrum Lipníka a vyžádejte si herní plán pro hru Lipenský okruh. Ten se vám bude hodit také při keškaření, protože po stejné trase vás povede další z lipenských multikeší. Můžete tak hrát dvě turistické hry zároveň. Lipenskému okruhu se budeme blíže věnovat v závěru tohoto textu.

Zbylé kešky v Lipníku mapují různé oblasti života města. Některé jsou, stejně jako v Hranicích, věnovány židovským památkám, jiné vám ukáží krásu lipenských zahrad. Setkáte se zde také se sérií kešek, která připomene historii i současnost místních průmyslových závodů – například továrny Kazeto nebo Solo.

Jedna z keší je věnována známým lipenským rodákům. V Lipníku se mimo jiné narodil populární herec Jan Kanyza i jeho otec – pedagog, spisovatel, knihovník  a vlastivědný pracovník PhDr. Jaroslav Kanyza. Známý je také Jan Neff, který se zde narodil 6. května 1832. Jan Neff byl velkým vlastencem, mecenášem a jedním z hlavních průkopníků a zakladatelů českého obchodnictví. Zasloužil se také o vznik vyšší školy v Lipníku – dnešní Střední průmyslové školy stavební.

Hra „Lipenský okruh“

Chtěli bychom vás seznámit i se samotnou hrou Lipenský okruh, o které jsme se zmiňovali výše – hra vás provede sedmi zajímavými a významnými místy Lipníka. Na každém stanovišti naleznete betonovou krychli s kovovou destičkou obsahující unikátní piktogram. Na tento obrázek přiložíte herní plán a lehce jej tužkou překreslíte, dokud se jeho obrys neobjeví na vašem plánku. Jakmile absolvujete celý okruh a všechna pole hry budete mít vykreslená, vrátíte se zpět do informačního centra, kde obdržíte zaslouženou odměnu.

Průvodcovská služba

Pokud vám nebudou stačit tištěné informace k jednotlivým zajímavostem, které naleznete přímo na plánku nebo u konkrétního místa, můžete v sezóně využít také služeb průvodců. S těmi se můžete od května do září zdarma vydat na průzkum města. Průvodcovské služby poskytují každý den kromě pondělí vždy v 10 a 14 hodin.

(do)

O geocachingu jsme již napsali:

1. díl Cestou necestou za pokladem-nepokladem, aneb geocaching

2. díl Základní pojmy a typy keší, aneb Začínáme s geocachingem

3. díl Dobrodružné hledání aneb Geocaching na Hranicku

 

Úvodní foto: FB Lipník nad Bečvou

 

Komentáře (1)

  • Pepa

    Wednesday, May 9, 2018

    Do "Lipníku"?? Skloňování: https://www.kurzy.cz/obec/lipnik-nad-becvou/symboly/

Přidat komentář