Hranické Dny evropského dědictví se letos nechaly inspirovat barokem

Hranické Dny evropského dědictví se letos nechaly inspirovat barokem image not found

V sobotu 16. září budou nejen Hranice oslavovat Dny evropského dědictví, v rámci kterých budou zpřístupněny různé památky. Součástí bude i bohatý doprovodný program.

Na Hranicku své brány otevře celkem 15 památek, mezi které se letos nově zařadilo Muzeum minerálů ve Stříteži nad Ludinou. Navštívit tak můžete Muzeum na zámku a jeho model historického jádra Hranic, areál Staré střelnice s komentovanou prohlídkou, ta bude také ve volně přístupném arboretu u Lesnické školy, kde se tentokrát projdete s průvodcem. Otevřená bude také Radniční věž, Židovský hřbitov, Mázhaus v Radniční ulici, Kostelíček, nebo třeba tunel ve Slavíči.

Hranický Den evropského dědictví se letos ponese v barokním duchu. MKZ zve na komentovanou prohlídku po hranických barokních památkách, Dům dětí a mládeže láká na barokní tvoření, ZUŠ Hranice zase na představení Pozdní baroko. Těšit se můžete dokonce i na barokní stepařské vystoupení!

Nejen památky, ale také koncerty, veřejná snídaně a tvoření

Po celý den bude v Hranicích probíhat bohatý doprovodný program. Hned zrána máte možnost setkat se se svými známými i neznámými na Masarykově náměstí na veřejné snídani, pohodovou atmosféru budou dokreslovat žáci a učitelé ZUŠ hudbou na piano. Určitě neváhejte s návštěvou ZUŠ, kde si prohlédnete a poslechnete jeden z posledních hrajících orchestrionů v republice. Dozvíte se o něm také spoustu zajímavostí.

Na Staré radnici bude čekat výtvarný ateliér pro malé i velké, ve kterém si vyrobíte svůj metál. Na zámku se pokocháte obrazy Jany Hostašové, v Galerii M+M pak výtvarnými díly seniorů. Synagoga si připravila interaktivní představení v barokních kostýmech s promítáním.

Až budete mít dost kultury, vydejte se k cyklostezce k Posezení u Včelařské stezky, kde vám předvedou různé typy úlů, včelařského nářadí, medometů, proběhne zde i soutěž o nejlepší med.  

Všechno tohle a ještě mnohem více si v sobotu 16. září budete užívat zcela zdarma od 9 do 16 hodin. 

 

Dny evropského dědictví

Tyto dny vznikly jako společná aktivita Rady Evropy a Evropské komise s cílem národní kulturní dědictví a historické povědomí občanů. Konají se každoročně v září v mnoha městech a obcích po celé Evropě a otevírají brány řadám kulturních a stavebních památek, které nejsou jinak běžně pro veřejnost přístupné. Města vždy pořádají další doprovodné kulturní a společenské akce (koncerty, výstavy, slavnosti pod širým nebem aj.).

V České republice organizace těchto dnů spadá pod Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Národní zahájení letošního ročníku proběhne v Chrudimi. 

 

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář