Spálovská pekárna funguje už skoro 200 let

Spálovská pekárna funguje už skoro 200 let image not found

Skoro už 200 let funguje v obci Spálov tradiční obecní pekárna. Chleba zde peče místní pekař Bronislav Sidon, který zde peče sám, po nocích, jen za pomoci dvou prvorepublikovývh strojů. Během jednoho týdne napeče i 700 bochníků!

„Nám prostě stačí míchačka na chleba. Tam vymícháme kvasy, necháme to vykynout, dáme sůl, kmín, pšeničnou chlebovou mouku a uděláme z toho těsto. A pak se to všecko ručně zpracovává,“ vysvětluje Bronislav Sidon nad mísícím strojem Vulkán, který tady podle jeho odhadu slouží už od začátku existence pekárny.

Je tu dvouetážová pekařská pec. V té nejsilnější se chleba zapéká, v té horní se pak přepéká. Je slabší – má těch 200, 220 stupňů. Prostor pece má odhadem tři metry na délku, dva metry na šířku a 20 centimetrů na výšku. A jak je možné sem bochníky vkládat? Pěkně postaru, pekařskou lopatou.
 

„Naráz na zapečení tam vleze 36 chlebů, malých víc. Ale nesmí se dávat blízko vedle sebe, musí to mít určitý odstup, protože jinak by popraskaly,“ upozorňuje spálovský pekař.

Pekárna je teď v majetku obce. Jak je možné, že se tady udržela? „Věřím, že je to tou kvalitou, nezaměnitelnou chutí a poctivou prací, která je do toho dávána. Obrovský vliv na kvalitu a chuť má určitě i pot pana pekaře a ta jeho síla,“ dodává starostka Spálova Ludmila Sucháčková.

(zdroj: rozhlas.cz)

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář