Autobusy s výfukem končí. V Hranicích bude MHD jezdit jen na baterky

Autobusy s výfukem končí. V Hranicích bude MHD jezdit jen na baterky image not found

Už žádný kouř z autobusů, žádný smrad, menší hluk. Na to se mohou těšit obyvatelé města Hranice. Zdejší MHD totiž od 1. listopadu nasadí na všech svých linkách elektrobusy. Hranice se tak stanou prvním městem nejen v zemi, ale také v celé Evropě, které u městské hromadné dopravy kompletně přejde na elektropohon. To z Hranic dělá první město s plně elektrifikovanou MHD v Evropě. Nové elektrobusy budou oficiálně představeny ve čtvrtek na Masarykově náměstí.

Městské autobusy v Hranicích by dohromady za rok dokázaly šestkrát objet celou zeměkouli – najedou totiž více než 250 000 km. Jejich naftové motory tak představují podstatnou zátěž pro kvalitu ovzduší ve městě. Nově je na devíti městských linkách proto nahradí celkem šest elektrobusů v zeleno-bílých barvách. Produkce škodlivého oxidu uhličitého v ulicích se tím sníží o 200 tisíc tun ročně.

„Kompletní elektrifikace MHD je součástí našeho boje za lepší životní prostředí v Hranicích. Nové elektrobusy produkují nulové emise, takže se bude našim obyvatelům lépe dýchat. A také ubude hluku,“ říká místostarosta města Ivo Lesák.

Elektrobusy výrobce SOR Libchavy s kapacitou 26 míst k sezení a 43 míst ke stání mají mimořádně tichý chod. Tak tichý, že budou muset vydávat uměle nějaký zvuk, aby je včas registrovali chodci. Jejich dojezd je 180 kilometrů, což je pro hranické potřeby zcela dostatečné. Dobíjecí centrum pro autobusy bylo nově vybudováno v areálu mateřské společnosti CIDEM Hranic, kde se nachází i parkovací a odstavné plochy a zázemí pro řidiče.

Nízkopodlažní s Wi-Fi připojením a možností platby bezkontaktní kartou

„Velkou výhodou zejména pro starší cestující, zdravotně postižené a maminky s dětmi je, že všechny nové elektrobusy budou nízkopodlažní. Mladší generace by také mohla ocenit, že všechny budou vybaveny wifi,“ dodává místostarosta Ivo Lesák.

Elektrobusy umožňují rychlé a pohodlné odbavení cestujících prostřednictvím bezkontaktní platební karty. Vozy jsou vybaveny širokoúhlými LED informačními panely, zobrazující cestujícím informace o jízdě v reálném čase. Výhodou bude i napojení vozidel na centrální online dispečink, což umožňuje sledování autobusů v reálném čase a efektivnější vyhodnocování a řízení provozu. Samozřejmostí je vybavení vozidel akustickými asistenčními systémy pro slabozraké a nevidomé.

Pro svá specifika byl projekt elektrifikace Hranic zařazen do evropského projektu ZeEUS (Zero Emission Urban Bus Systém), jehož hlavní činností je rozšiřování elektrifikovaných řešení na sítě městské hromadné dopravy. Tím sleduje cíl Evropské komise vytvořit konkurenceschopné a udržitelné dopravní systémy s využíváním alternativních paliv.

Provozovatelem MHD v Hranicích i nadále zůstane společnost ČSAD Frýdek-Místek a.s., se kterou město před nedávnem podepsalo nový desetiletý kontrakt.

Slavnostní předání elektrobusů proběhne na Masarykově náměstí ve čtvrtek 19. října od 14 hodin.

(Petr Bakovský)
 

Foto: 3CSAD

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář