Vichřice lámala stromy, trhala střechy, způsobovala dopravní nehody

Vichřice lámala stromy, trhala střechy, způsobovala dopravní nehody image not found

Nejen hasiči měli v průběhu celé neděle plné ruce práce. Na operačním středisku nepřestávaly zvonit telefony, hasiči se ani nestihli ohřát na služebně a opět vyráželi do terénu. Za vše mohla ničivá vichřice řádící na území celé republiky.

Silný vítr a vydatné přeháňky potrápily v neděli celou Českou republiku včetně Olomouckého kraje. Hasiči v regionu mají na kontě na 500 zásahů, z toho na Přerovsku jen do 15. hodiny téměř devadesát.

"Operační střediska prakticky nepřetržitě po šesté hodině ranní každou minutu zpracovávaly někdy i několik žádostí o pomoc z terénu v Olomouckém kraji," uvedl mluvčí krajských hasičů Zdeněk Hošák.

Vítr o rychlosti 40 km/h a více (na horách i 160 km/h) lámal větve i celé stromy, jenž zastavovaly dopravu na silnicích i železnici. Po celém Olomouckém kraji padaly tašky i plechy ze střech, došlo k vyvrácení celé zastávky, odpadkových košů, uvolnění billboardu a dalších různých předmětů.

Mluvčí hasičů varoval řidiče, ať nevyjíždí z domu, pokud to není nezbytně nutné. O nutnosti dodržet tuto výstrahu se přesvědčil řidič auta značky Škoda a jeho spolujezdec, na které spadl mezi Opatovicemi a Teplicemi nad Bečvou strom. “Došlo ke zranění dvou osob s nutným vyproštěním. Jednotka z Hranic okamžitě ukončila zásah u spadeného stromu a vyrazila k místu nehody. Po vyproštění byly zraněné osoby předány do péče Zdravotnické záchranné služby,” uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák a dodává, že kupodivu i přes velmi vysoký počet všech událostí zapříčiněných vichrem došlo pouze ke dvěma zraněním při této dopravní nehodě.

Po 18. hodině a po náročné dvanáctihodinové směně došlo konečně k poklesu výjezdů

Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu pro celé Česko, že extrémně silný vítr spojený s nebezpečím hrozí do nedělní 19. hodiny. S větrem je potřeba počítat také v pondělí, neměl by však dosahovat takové extrémní rychlosti.

 

Foto: HZS Olomouckého kraje

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář