"Chceme snížit hluk i zátěž životního prostředí... a skutečně zvýšit bezpečnost," vzkazuje starosta Hranic

"Chceme snížit hluk i zátěž životního prostředí... a skutečně zvýšit bezpečnost," vzkazuje starosta Hranic image not found

Vyjádření Ředitelství silnic a dálnic ke snížení rychlosti na komunikaci I/47 (tedy od kruhového objezdu u Lidlu směrem k Drahotuším) již naši čtenáři znají. K této tolik diskutované změně se pro iHranice.cz vyjádřil také starosta Hranic, Jiří Kudláček. Jaké důvody tedy vedly k úpravě rychlosti na zmiňované čtyřproudové silnici?

"Tato silnice byla stavěna ve své době jako rychlostní silnice I. třídy. Byla to tedy spojnice mezi Olomoucí a Frýdkem-Místkem, případně jako hlavní tah do Polska. Parametry této komunikace způsobily v Hranicích celou řadu problémů:

1. Komunikace této třídy rozdělila naše město na dvě spolu nekomunikující poloviny.

Již druhý rok probíhá odborná diskuse na toto téma. Původní tranzitní potřeby nahradila dálnice a počet vozidel na tranzitu I/47 výrazně poklesl. Město bude tedy postupně připravovat plán mobility, který si klade za cíl umožnit hranickým občanům pohodlnou dopravu po pěších stezkách, na běžných i elektro kolech a tyto potřeby vyžadují přes I/47 mnohem více bezpečných napojení, což v této chvíli není možné. Není možné zbudovat nové výjezdy a napojit tak řadu možných dopravních nebo pěších koridorů ze stávajících obytných zón a sídlišť.

2. Tranzitní průjezd středem města způsobuje významné znečistění.

Město Hranice před několika lety získalo dotační titul na pořízení zařízení ke sledování znečištění ovzduší a začalo velmi pečlivě analyzovat důvody, které jej způsobují. Jedním z nich je doprava na průtahu Hranicemi. Čím vyšší počet vozidel projede, tím více prachu a zplodin dýcháme. Čím rychleji vozidla jedou, tím více zplodin produkují.

3. Tranzitní průtah Hranicemi dnes ovlivňuje hlukové zatížení sídlišť.

Na základě hlukových studií jsme od začátku volebního období tlačili ŘSD, aby vybudovali protihlukové stěny na úsecích sídlišť kolem průtahu I/47 a snížili tak hlukovou zátěž do obytných zón. ŘSD na náš tlak reagovalo kompletní rekonstrukcí povrchu a tedy snížením hluku z provozu vozidel o přibližně 10-15%. Další opatření z důvodu finanční náročnosti bylo odmítnuto s tím, že bude dobudována Palačovská spojka a dopravní zátěž opět poklesne.

4. Kolem silnice I. třídy I/47 nelze budovat město.

Samotné město má již dnes nedostatek pozemků a výrazným propojením obou částí města kolem I/47 by jenom získalo. Nyní trochu spekulace. Kdyby bylo vybudováno zakrytí průtahu ( silnice by se dala do tunelu ) se středem na ulici 1. máje směrem na Bělotín i směrem na Lipník vznikla by poměrně velká městská plocha bez prachu i hluku v délce téměř 1 km, která by překryla zmiňovanou komunikaci.

 

Nyní už jen přímo k rychlosti!

V nedávné době byly na této komunikaci dvě velmi závažné nehody s tragickými následky. Samotná komunikace se zneužívá jako závodní dráha pro motorky a v případě tranzitního uspořádání ji využívají kamiony, které tam moc nechceme. Věřím, že občan Hranic je chytrý a umí si spočítat, kolik ztratí času, když 2 km tohoto úseku projede 70 km/hod nebo 50 km/hod. Přátelé, ona to není ani minuta, přibližně 40 s!

Takže shrnuto podtrženo. Chceme lidem snížit hluk, snížit zátěž životního prostředí, umožnit překonávat tuto komunikaci na více místech a skutečně zvýšit bezpečnost. Za snížením rychlosti i za úpravami silnice I/47 si tedy stojím a věřím, že je to správně.

Abych byl úplně korektní, veškerá tato rozhodnutí projednává vedení města, odbor rozvoje města, zástupci Policie - dopravní inspektorát Přerov, zástupci ŘSD, komise dopravy města Hranic a oddělení hlavního architekta našeho města. Úkolem starosty je předkládat návrhy k projednání a realizovat dohodnuté závěry."

 

S úctou ke všem občanům

Jiří Kudláček

starosta Hranic

 

Komentáře (14)

 • Roman

  Thursday, April 5, 2018

  Pane starosto, jsem rád, že si stojíte za svým názorem, co vám ostatně zbývá. Já ale navrhuji dát zpátky 90 km/h a okolo benzinek upravit rychlost na 50 km/h. Jinak vám přeji v dalším životě bez veřejných funkcí mnoho štěstí a úspěšný developerský počin, který chystáte v Hranicích u nemocnice. To by možná taky občany zajímalo, jak mnoho jste zainteresován v plánované výstavbě bytových domů. Nebo to ještě nikdo neví a já jsem napsal něco co je tajemstvím?

 • Zdislav

  Thursday, April 5, 2018

  Takže to tajemství nebyl šum!!! V tom případě ,až se vám to podaří, je třeba u nemocnice snížit rychlost vlaků na 30 km/h.!!!

 • Arnošt

  Thursday, April 5, 2018

  Referendum (z latinského referendus, které znamená „věc, o níž má být podána zpráva“), česky také všelidové hlasování, je rozhodnutí všech občanů nebo i všech obyvatel v otázkách zákonodárných nebo výkonných. Jde o jednu z forem přímé demokracie.

 • lh

  Thursday, April 5, 2018

  Pan starosta přece rozumí úplně všemu a všem.......

 • Mára

  Thursday, April 5, 2018

  Město Hranice před několika lety získalo dotační titul na pořízení zařízení ke sledování znečištění ovzduší..... Jestli to měřili u ubytovny , tak chápu , že to nedopadlo.

 • Jakub

  Thursday, April 5, 2018

  Jelikož nyní všichni ví že vozidla budou jezdit pomaleji, tak si myslím že se lidé tolik bát přejít kdekoliv na úseku vozovky.

 • Josef

  Thursday, April 5, 2018

  Dobrý den pane starosto, pokud všechny rozhodnutí okolo průtahu Hranicemi projednává vedení města s Policií ČR apod., a pokud se ví, že je tento průtah zneužíván jako závodní dráha pro motorky, co takhle domluvit se zástupci Policie častější kontroly těchto přestupků, např. ve večerních hodinách, kdy k tomuto hlavně dochází, stejně jako ve večerních hodinách dochází nejvíce k otáčení vozidel vyjíždějicích z benzínových pump do protisměru přes dvě plné čáry uprostřed. Dále kontrolovat přecházení a přebíhání chodců přes tuto čtyřproudou silnici v místech, aby k tomuto nedocházelo a chodci používali podchod Hviezdoslavovou ulicí nebo nadchod u Kauflandu. Snížení rychlosti na této komunikaci tyto uvedené nešvary nevyruší a bude k nim docházet i nadále.

 • smutný

  Friday, April 6, 2018

  Dobrý den, měl bych dotaz ohledně starších reakcí v komentářích. Proč je mažete? Chápu, že se musí dělat korekce vůči vulg. výrazům ,ale mazat komentáře z celého dne si myslím že je nekorektní...

 • Roman

  Friday, April 6, 2018

  Několikrát jsem byl svědkem toho, jak lidé vesele přecházeli komunikaci hned vedle stojících přislušníku policie Čr. Tady se řeší problémy jinak, bude lepší vypracovat plán na úplnou přestavbu Hranic, aby se mohl zase někdo napakovat z našich daní

 • iHranice.cz

  Friday, April 6, 2018

  to smutný: Byly smazány pouze komentáře s vulgarismy. Celodenními komentáři máte na mysli konverzaci pod prvním článkem https://ihranice.cz/437/o-snizeni-rychlosti-rozhodl-krajsky-urad-na-zaklade-pozadavku-starosty-mesta-uvedla-tiskova-mluvci-rsd (které jsou ponechány)?

 • Radka

  Friday, April 6, 2018

  Vážený pane starosto, předpokládám že jste si úsek sám projel v 50-ti km rychlosti a poté v 70 -ti km a zjistil časový rozdíl 40 s . Podle obyčejných fyzikálních zákonů, které se učí již na základní škole pokud automobily na silnici pojedou rychlosti 70 km/h a pojede mezi nimi automobil s rychlostí 50 km/h dozajista bude časový rozdíl jiný než kdyby automobily kolem jely taktéž 50km/h. Vzhledem k dopravní situaci u nájezdů na kruhové objezdy, kde se může utvořit kolony právě k vůli nížší rychlosti po celou vzdálenost úseku. Nechápu na co si člověk jako vy hraje.. Pokud máte málo měl by jste se jít normálně živit a ne vymýšlet kontraproduktivní naprosto nelogické věci, které vrací město Hranice dozajista zpět.. Snížení rychlosti na silnici, která je primárně určena k rychlejšímu provozuje hodně velký krok zpět. A hrát si na ochranáře životního prostředí, které vy jako starosta ničíte tím že si přejíždíte z domu na radnici autem mě osobně přijde jako hraní si na někoho kdo nejste. Pouze face pro lidi.. ale děláte opravdu pro lidi něco?? nebo vám jde pouze o nahrabání si vlastních kapes? Za mě jste člověk, který na místě na kterém jste, nemá co dělat. Tomu co jste prozatím udělal pro město jste ve většině nerozuměl. Zamyslet se nad tím co opravdu lidí v Hranicích potřebují a co by mělo zůstat jak je. S pozdravem ...

 • Jiří

  Friday, April 6, 2018

  Tady se můžete velmi průhledně podívat, kdo že to vládne našemu městu....O ten majetek by ani tak nešlo...O ty dotace na firmy ve spojení s životním prostředím už ale ano. A o to chování vůči městu především. A ta vize, že bude jednou hejtmanem ? Tak to snad ne... Majetkové přiznání našeho pana starosty níže v odkazu. Jestli to redakce smaže tak je úplně jasné, že je problém i jinde, než v křesle nahoře v patře zámku. https://cro.justice.cz/verejnost/funkcionari/fb5ada7c-47a1-492b-b22b-17945939aaec/oznameni/1e188cf6-e2e2-4d87-8047-1a08da51d8bb

 • radosto

  Friday, April 6, 2018

  Starosta to docela přesně popsal. Na diskusi je vidět stav lidí v Hranicích. Prostě, kdo má rozum, ten se odstěhuje. Nikoliv kvůli vedení města, ale kvůli takovým lidem, kterých jsou plné Hranice. Odliv inteligence je i v této diskusi jasně znát.

 • smutný

  Sunday, April 8, 2018

  Omlouvám se správci ihranice.cz, nevšiml jsem si že to jsou dva články ,protože je použita stejná fotka v úvodu... Osobně bych do Hranic vrátil moto závody Hranickou osmu a nedělal bych z toho žádnou vědu... aspoň se tu něco pořádalo....

Přidat komentář