Uplynulo 55 let od odstranění sochy Masaryka ze Školního náměstí

Uplynulo 55 let od odstranění sochy Masaryka ze Školního náměstí image not found

V úterý 24. dubna 2018 uplynulo přesně 55 let od odstranění sochy Tomáše G. Masaryka ze Školního náměstí. Příští rok by stejné místo mohla začít krášlit nová socha tohoto velikána.

24. dubna 1963 došlo k odstranění bronzové sochy T. G. Masaryka ze Školního náměstí v Hranicích. O pět let později zde byla znovu navrácena, pouze ale jen do října 1974, kdy z místa zmizela napořád (dost možná byla roztavena v přerovských strojírnách). Po uplynutí více než půlstoletí by stejné místo měla krášlit další socha prvního československého prezidenta.

U příležitosti stého výročí založení Československé republiky přišel s tímto návrhem místní historik Jiří Nebeský. Pro nápad se nadchl také starosta Hranic, který návrh předložil na únorovém zasedání zastupitelstva. To umístění sochy na Školní náměstí schválilo.

S instalací sochy na místo, které již desítky let zeje prázdnotou, souhlasí rovněž 299 pedagogů a ostatních pracovníků z hranických škol.

 

V letošním roce socha nebude, dost možná ani v příštím

Podle slov starosty Jiřího Kudláčka by socha mohla krášlit Školní náměstí na konci příštího roku, termín však může být posunut až do roku 2020.

 

Jistou zajímavostí je fakt, že od 80. let nebylo v Hranicích odhaleno jediné sochařské dílo na veřejném prostranství.

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář