"Dovolená je něco, na co se všichni těší, vybírejte ji v klidu a rozvážně," radí ředitel druhé nejlepší cestovní kanceláře v ČR

"Dovolená je něco, na co se všichni těší, vybírejte ji v klidu a rozvážně," radí ředitel druhé nejlepší cestovní kanceláře v ČR image not found

Léto ťuká na dveře a s ním také čas dovolených. Víte, kam se letos vydáte? Pokud ne, třeba vám pomůže dnešní rozhovor s ředitelem hranické cestovní kanceláře s 28letou tradicí BON TON, s panem Petrem Krausem, který odpovídal na naše zvídavé otázky.

 

Jaké dovolené jsou v současnosti nejoblíbenější? Budou si muset turisté letos připlatit? Odklání se lidé od zahraniční rekreace a dávají přednost české turistice? A seženeme vlastně takhle na poslední chvíli ještě nějaký zajímavý zájezd?

Nejen na tyhle otázky vám přinášíme jasné odpovědi:

 

 

Dobrý den pane Krausi, blíží se čas letních dovolených. Rádi bychom naše čtenáře informovali o letošních trendech pro blížící se sezónu.

"Dobrý den. Ano, sezóna letních dovolených je již opravdu za dveřmi. Ti, co se chystají vyrazit na dovolenou a nemají ještě vybráno kdy a kam, však stále mají možnost bohatého výběru."

 

Které destinace české turisty letos lákají nejvíce a které naopak?

"Stále se u našich klientů obrovské oblibě těší Chorvatsko, zejména jižní část země – Omišská a Makarská riviéra, která kombinuje nejen nádherně čisté moře, malebná historická letoviska, stálé počasí a překrásnou krajinu s pohořím Biokovo. Velmi oblíbené jsou také pobyty v Řecku a Bulharsku. Naopak zájem o Itálii a Španělsko v posledních letech malinko klesl. V Řecku lidé znovuobjevují, že nejkrásnější pláže jsou na Chalkidikách a rádi se zde vrací, zájem je však stále také o Olympskou riviéru, ostrov Thassos a další ostrovy, ale také o nové destinace otevřené pro český trh – například letovisko Kamena Vourla v centrálním Řecku, které kombinuje pobyt u moře s využitím léčivých termálních pramenů a blízkostí historických míst pro výlety – Delphi, Thermopyly, Athény… V Bulharsku jsou stále oblíbenější pobyty v rodinných hotelích v jižních letoviscích Primorsko, Kiten, Lozenec a Černomorec, které na rozdíl od letovisek na sever od Burgasu nemají tak přelidněné pláže a ceny v restauracích a obchodech jsou stále pro české turisty více než příznivé – no kde jinde si dáte čepované pivo na pláži za 25 Kč než právě zde?"

 

Soustřeďují se čeští dovolenkáři pouze na prázdninové měsíce, nebo jezdí i mimo hlavní sezónu?

"Rodiny s dětmi volí kvůli školním prázdninám zejména červenec a srpen. První prázdninový týden je díky státním svátkům nejžádanějším termínem v celém roce. Přesto jsme připraveni a i na tento týden ještě máme volné kapacity. Naopak manželské páry a zejména naši dříve narození klienti (využívající výhody programu 55+) volí nejraději červnové a zářijové termíny, kdy v letoviscích není tolik turistů, teploty nejsou tak vysoké a dovolená se dá pořídit za skvělé ceny. Třeba letecký zájezd do Bulharska nabízíme nyní za 6.990 Kč a například 13 dnů autobusem do Chorvatska od 4.990 Kč."

 

Budou letos ceny zájezdů vyšší nebo nižší než loni? Dají se očekávat velké slevy na zájezdy Last Minute?

"Na cenu zájezdů působí celá řada faktorů. Příznivý je lepší kurz eura, který po zrušení intervencí zlevňuje zejména pobyt turistů v letoviscích (fakultativní výlety, nákupy v obchodech a restauracích). Obrovský zájem o cestování v celé Evropě, který je tažen zejména velkými zeměmi jako je Velká Británie, Francie, Německo a Skandinávské země, však výrazně žene cenu hotelů v bezpečných zemích (Chorvatsko, Řecko a Bulharsko) nahoru. Celkově tak vidíme mírné zdražení zájezdů oproti roku 2017, avšak jen v řádu několika procent. Otázkou je, co se bude dít s cenami zájezdů v režimu tzv. Last Minute, kde občas dochází k situacím, že cestovní kaneláře, které musí předem hradit za dopravní, ubytovací a stravovací služby, musí těsně před odjezdem jít s cenou zájezdu často výrazně pod úroveň nákladů. Letošní předprodeje (First Minute) byly díky mimořádně vysokým slevám a akcím "Dítě zdarma" pro děti až do 18 let tak vysoké, že kapacit na doprodeje nezůstává mnoho. Situace se však bude měnit termín od termínu a vždy najdeme zajímavý zájezd za skvělou cenu i pro klienty, kteří se rozhodnou na poslední chvíli."

 

Jezdí stále Češi rádi autobusem a vlastním autem, nebo se více přiklání k leteckým zájezdům?

"Stále se velké oblibě těší cesty s vlastní dopravou, zejména pak do Chorvatska a Černé Hory. Vždyť Makarská riviéra je dnes dostupná po dálnici až k moři a cesta trvá přibližně 10 hodin. Tyto destinace podle mého názoru není potřeba lítat, cesta na letiště, let, transfer trvá prakticky tak dlouho jako cesta vlastním vozem nebo pohodlným autobusem. Stále jsou velmi žádané cesty i do Bulharska a Řecka kvalitní autobusovou dopravou. Tyto zájezdy pořádáme jako prodloužené, dvanáctidenní. Moderní autobusy, zkušené řidičské posádky a stále méně komplikované přejezdy hraničních přechodů v kombinaci s mimořádně příjemnou cenou zájezdu lákají nejen rodiny s dětmi."

 

Co byste doporučil rodinám s dětmi a co starším cestujícím?

"Rodinám cestujícím s dětmi vždy doporučujeme velmi pečlivý výběr destinace a ubytovacího zařízení. Na spokojenou dovolenou má velký vliv kvalita pláže, jak pozvolný je vstup, lokalita hotelu či apartmánů, existence animačních programů, zda je v blízkosti dostatek atrakcí, které můžeme s dětmi využívat (večerní procházky, dětská hřiště, tobogány…). Rodinám doporučujeme apartmánový typ ubytování, který nabízí dostatek prostoru a soukromí. Ideální jsou klubové hotely, které mají animační programy pro děti, hřiště… a přitom nabízí místo malých hotelových pokojů prostorné apartmány se dvěma ložnicemi. Takovým případem je například klubový hotel Akropolis v řecké Fource.

Seniorům (i když takto velmi nerad nazývám naše dříve narozené klienty, vždyť v 55 letech to jsou lidé v nejlepším věku, plné síle a lásce k cestování) doporučujeme spíše klidnější destinace, menší rodinné hotely s dobrým servisem, bez křičících atrakcí a velkého množství dětí. Ideální jsou chorvatská letoviska Podaca, Gradac nebo menší letoviska v Bulharsku. Zásadní je kvalitní ubytování, vstřícný, profesionální a pečlivý přístup delegátů a personálu hotelu, pěkná pláž a dobrá strava."

 

Je pravdou, že dovolená v ČR je mnohem levnější než u moře?

"I když jsem velkým patriotem a naši zemi považuji za jednu z nejkrásnějších na světě, je toto podle mého názoru mýtus. Samozřejmě nemůžeme srovnávat týdenní pobyt v nějaké levné chatičce na českém venkově s luxusním hotelovým komplexem s all inclusive u moře. Ale když vezmeme nabídku desetidenního zájezdu třeba do Gradacu v Chorvatsku s dopravou a stravou v ceně za 5.490 Kč, nedokážu si představit, že je možné něco takového absolvovat třeba na Lipně nebo Vranovské přehradě. O stálosti počasí a kvalitě koupání ani nemluvě."

 

Jaké jiné oblíbené zahraniční destinace volí čeští turisté, když chtějí prožít letní dovolenou jinde než u moře?

"V posledních letech jsou velkým trendem wellness pobyty a aktivní dovolená. Řada našich zákazníků našla zalíbení v maďarských nebo slovinských termálních lázních, kde spojí skvělé wellness služby, výborné jídlo a možnost sportovního vyžití a výletů. Musím se přiznat, že také s rodinou a přáteli na pár dnů rádi jezdíme do maďarského Bükfürdő."

 

Dostalo se k nám, že jste získali krásné ocenění v prestižní soutěži Velká cena cestovního ruchu pořádané pod záštitou Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Jaké to bylo ocenění, co pro Vás znamená?

"Dostáváte mne trochu do rozpaků… Ano, naše cestovní kancelář BON TON, která působí již 28 let v malých Hranicích, získala letos ocenění jako „druhá nejlepší CK v ČR“. Totoho ocenění si velmi vážíme (neboť hodnotiteli byli sami klienti z celé ČR), je pro nás poděkováním i motorem do dalších let."

 

Je něco, co byste rád vzkázal či doporučil našim čtenářům?

"Ano. Dovolím si z naší praxe několik velmi důležitých rad:

  • Pojistěte se na zájezd a dbejte na to, abyste měli komplexní pojištění včetně storna zájezdu ze zdravotních důvodů. Každý týden řešíme velmi emotivní případy, kdy si lidé u své CK opomněli zajistit pojištění za 30 Kč, onemocněli apod. a nemohou nastoupit na zájezd. V případě, že budete pojištění, významnou část prostředků vynaložených za celou rodinu nahradí pojišťovna.
  • Včas (nejlépe hned) překontrolujte platnost pasů a občanského průkazu. Moc fajn je novinka, kdy lze již letos vyřídit cestovní pas za 24 hodin, avšak i tohle může znamenat stres a výdaje navíc.
  • Nezapomínejte, že ačkoli dospělí mohou po většině zemí EU cestovat s OP, děti do 15 let musí mít pas!
  • Pokud cestují nezletilé děti s někým jiným než se zákonnými zástupci doporučujeme připravit svolení s cestou, nejlépe v češtině a angličtině s ověřeným podpisem jednoho z rodičů
  • Pokud cestujete vlastním vozem, zajistěte si pojištění asistenčních služeb, případně pojištění právní ochrany. Těch pár stokorun za celou rodinu může ušetřit nemalé starosti a výdaje. Volte vhodnou trasu, například při cestách do Chorvatska vřele doporučujeme místo průjezdu Rakouskem a Slovinskem cestu přes Slovensko a Maďarsko, která vyjde časově stejně, je však levnější a pohodlnější.
  • Když vybíráte svou dovolenou, komunikujte přímo s tou kanceláří, která zájezd pořádá, získáte tak nejpřesnější informace a svěřujete své finanční prostředky do rukou zákonem pojištěné CK. Nebojte se ptát na všechny detaily, které Vás zajímají.
  • Dovolená je něco, na co se všichni těší, vybírejte ji v klidu a rozvážně. Nenechejte si při dovolené pokazit náladu hloupostmi a užijte si ji naplno."

 

Děkuji za rozhovor a přeji Vám i Vašim zákazníkům spokojené, zážitkové léto.

"Také moc děkuji a přeji všem čtenářům krásné léto a ještě krásnější dovolenou."

 

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář